Държавна Опера - Пловдив
Форум
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

За виртуалният принтер или (раз)печатно за оркестранти

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Държавна Опера - Пловдив Форуми -> Клюкарник
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Petracho



Регистриран на: 06 Дек 2004
Мнения: 235

МнениеПуснато на: 27 Ноември 2012 21:42    Заглавие: За виртуалният принтер или (раз)печатно за оркестранти Отговорете с цитат

Виртуалният принтер е софтуер, с чиято помощ се създава PDF документ/файл от всякакви приложения.

Как се създава PDF документ? Естествено, със съответния софтуер. Най-известната програма за тази цел е Adobe Acrobat, но това е скъп софтуер. Затова е по-добре да се използва програма, която се “преструва” на принтер. Тоест, вие изпращате документа за печат (без да имате принтер) и софтуерът го преобразува в PDF формат. Лесно и просто.

Какъв е смисълът да се създават PDF-и?
PDF е абревиатура на Portable Document Format (в превод: Преносим формат за документи).
Всеки PDF файл съдържа пълно описание на фиксирания двумерен документ, в което влизат текст, шрифтове, изображения, двумерни векторни и растерни графики, от които са съставени документите.

Бърз пример: написали сте документ в WORD, в който сте употребили неконвенционален шрифт - Pushkin, например.
Разпечатан или гледан на компютъра ви, няма да има проблем, но DOC файла, гледан и/или разпечатан на система без този шрифт няма да изглежда по желания начин. Което, разбира се, не е фатално, освен ако няма офисен софтуер като MS Word, Open Office и др., което малко вероятно.

Файл, в който е написано "Виртуален принтер" с шрифт "Pushkin":


Същият файл, отворен и разпечатан на система без този шрифт:


И докато липсата на текстообработваща програма е общо взето немислимо, не така стои въпросът със софтуер за писане на ноти. Няма как, без да има инсталиран подобен софтуер, да се отвори файл от такава програма. Решението е да се купи принтер или да се използва виртуален такъв.


Дотук с обясненията за виртуалния принтер и ползата от него.

Малко практика, свързана с ноторазпечатването и форматите хартия.
През последната година, година и нещо, се забелязва една общо взето положителна тенденция на подновяване и/или разпечатване на нов нотен материал, което обаче леко се обезсмисля от малкия формат на разпечатване - А4. Без значение от оригиналния размер, всичко се "смачква" до този формат. И докато за колегите, които са сами на пулт, това може и да не е проблем, за седящите по двама определено е. Затова по-горе употребих "общо взето".
Неведнъж на принципа "спаси се сам", съм си разпечатвал нотен материал в подходящ размер. Други колеги на същия принцип пък си ксерокопират с увеличение. Това второто е по-евтиния, но не толкова прецизен вариант. И е при "свършен факт".
...

По същество:

Необходим софтуер:
- използвания и предпочитан от мен виртуален принтер "PDF Creator";
- безплатния четец на PDF файлове "Adobe Acrobat Reader";

Приемаме, че са вече успешно инсталирани Smile

Когато отворите PDF файл и отидете с мишката в долната лява част на програмата, се визуализира размера на документа в съответните мерни единици. За това е добре е да настроите Acrobat Reader-а да показва размерите в милиметри.







Нотният материал от Petrucci Music Library (International Music Score Library Project), който се ползва предимно, е в различни формати, като най-често срещани са 228/306mm и 254/330,2mm. На мен особено ми допада втория, защото е (почти) идентичен с формата на "Breitkopf & Härtel" (затова и почти всичко (си) правя в този формат). За сравнение А4 е с размери 210/297mm.



Сами виждате неудобството по-големия формат да е "наблъскан" в по-малкия.

Вариантите са три:

1. Поорязваме малко от белите полета с виртуалния принтер, за да се разположат малко по-добре нотите в малкия формат.
2. Разпечатваме по-големите от А4 варианти в размер А3 без мащабиране, т.е. в оригинал и изрязваме излишното (по шаблон).
3. Ако формата е по-малък от 254/330мм, първо през виртуален принтер правим до този размер, след което се разпечатва в А3 (без мащабиране) и се изрязва.

И така - по ред на номерата!

Първи вариант:

1. Отваряме желания файл с Adobe Reader. За пример съм използвал Тил Ойленшпигел на Щраус - щима на първи цигулки. Той е с размер 254/330.2mm, които трябва да вместим в А4 (210/297mm).

2. Натискаме иконката с принтер, за да разпечатаме.



3. От списъка с принтерите селектираме PDF Creator.

4. В раздела "Обработка на страницата" внимаваме за мащабиране да е указано "Без".

5. В раздел "Преглед" виждаме как би изглеждал документа, разпечатан на А4, както и големината и избрания размер на формата в момента в мм.

6. За да променим размера, натискаме бутона "Свойства"; в новия прозорец кликваме на бутона "Advanced..."; в появилия се прозорец от менюто с форматите хартия (Paper Size) избираме "PostScript Custom Page Size".









7. Мерните единици трябва да са настроени за милиметри. Аз зададох размери 230/300mm. Потвърждаваме промените.



8. От раздела "Преглед" виждаме как би изглеждало разпечатано. Оказа се, че за височината 300mm са малко и коригирах на 310mm (стъпка 6 и 7).



9. Натискаме ОК за принтиране. Добра идея е да се указва размера на документа в заглавието.

10. Получения файл с размери 230/310мм разпечатваме във формат А4, като за мащабиране на страницата избираме "Нагласи спрямо печатната област" (стъпки 1 -9). Тази стъпка може да се прескочи, като файла при самото принтиране се разпечата и вмести в А4.



При така обработения файл имаме намаление на белите полета с 20mm във височина или с по 10mm от всяка от страните. За широчината разликата е 24mm или с по 12mm за всяка от страните.

11. Удобно от гледна точка на сглобяването на страниците е файла да се разпечата като брошура. При този вариант от раздела "Обработка на страницата" се указва "Отпечатай брошура". Важно е да се промени размера на А3 (който е точно два пъти А4). Разпечатва се двустранно (всъщност при който и да е вариант се разпечатва двустранно) в копирен център във формат А3 и удобството е, че само се прегъват страниците - всичките, когато са готови, а не една по една Smile и се закрепват с 2 телчета (телбод). В копирния център, чиито услуги ползвам, услугата е 5ст. на телче.

Втори вариант:

1.
Не е задължително, но аз го правя - разпечатва се двустранно във формат А3 без мащабиране. Тъй като са много малко домашните принтери в този формат, това става в копирен център.
2. Използвам шаблон, който също разпечатвам във формат А3 за изрязване. Отново в копирния център - имат необходимата техника.
Шаблон за формат 254/330мм

Трети вариант:
От по-малък към по-голям вариант (увеличаване).

1. Следват се стъпки 1 до 9 от първи вариант, с тази разлика, че задаваме по-големия желан размер и указваме мащабирането да е "Нагласи

спрямо печатната област" (ст. 10 от първи вариант).
2. Получения файл може да се разпечата виртуално до А3 или това да стане директно в копирния център, като е важно да се каже да не се

мащабира. Всъщност аз точно заради това си ги правя в А3 предварително.
3. Изрязва се по шаблон.

От трите варианта първият е най-евтиния, но пък другите два създават комфорт за очите!

ВАЖНО:

1. Ако файловете имат страници, трябва да внимавате коя е дясна и коя лява.
Какво имам предвид - обикновено първите страници са без номер, такаче погледнете вторите! Ако номера на страницата (повтарям - за втора страница ми е думата) е вляво, значи тя нормално се пада на гърба на първа и спокойно може да започнете двустранно разпечатване от самото начало. Но ако е вдясно, означава, че първата е лява и е необходимо да бъде разпечатана отделно (първата страница), а двустранното да започне от 2-ра. Това има значение за отгръщането на страниците - издателите ако има възможност съблюдават да има паузи на отгръщането. Иначе може да се случи в пасаж... Smile Казвам го неслучайно - имаме пресен пример, при това скоро.

2. Хубаво е да казвате, ако печатате в копирен център, в какъв формат да е и дали да е двустранно, т.е. изрично да го упоменете, защото историята познава такива куриозни случаи, но пък хората не са длъжни да знаят, то и цената за разпечатване е една и съща... Smile

Имайки предвид втори и третивариант, може да се ползва още един формат - B4 (250/353mm)



Шаблон за формат B4
_________________


Духовната храна не е ядене.
Яденето е най-добрата храна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Държавна Опера - Пловдив Форуми -> Клюкарник Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
Оперно-филхармонично друвество - Пловдив